CUI Inc. VPOL15A-5-SMT
Part No.:
VPOL15A-5-SMT
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
6-SMD Module
Datasheet:
AetrixVPOL15A-5-SMT.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 0.9-3.63V 54W
Comments
VPOL15A-5-SMT Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
VPOL15A
Package/Case:
6-SMD Module
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Not For New Designs
Type:
Non-Isolated PoL Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
3V
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output 1:
0.9 ~ 3.63V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
15A
Power (Watts):
54 W
Voltage - Isolation:
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Remote On/Off, OCP, OTP, SCP, UVLO
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Efficiency:
94%