NKK Switches YB15WRKG01/CUL-5F24-JF
Part No.:
YB15WRKG01/CUL-5F24-JF
Datasheet:
AetrixYB15WRKG01/CUL-5F24-JF.pdf
Description:
SHORT BODY PUSHBUTTON
Comments
YB15WRKG01/CUL-5F24-JF Specifications
Current Rating (Amps):
0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
28 V
Voltage Rating - DC:
28 V
Actuator Type:
Rectangular, Button
Actuator Marking:
Color - Actuator/Cap:
Clear (Green Filter/Diffuser)
Illumination Type, Color:
LED, Green
Illumination Voltage (Nominal):
24 VDC
Termination Style:
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 16.00mm Dia
Operating Temperature:
-25°C ~ 50°C