NKK Switches YB15WRKW01-5D12-JB
Part No.:
YB15WRKW01-5D12-JB
Datasheet:
AetrixYB15WRKW01-5D12-JB.pdf
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Comments
YB15WRKW01-5D12-JB Specifications
Current Rating (Amps):
3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
30 V
Actuator Type:
Rectangular, Button
Actuator Marking:
No Marking
Color - Actuator/Cap:
Clear (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, Color:
LED, Amber
Illumination Voltage (Nominal):
12 VDC
Termination Style:
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Features:
Tactile Feedback
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 16.00mm Dia
Operating Temperature:
-25°C ~ 50°C