NKK Switches YB15WSKW01-1CF12-JB
Part No.:
YB15WSKW01-1CF12-JB
Datasheet:
AetrixYB15WSKW01-1CF12-JB.pdf
Description:
SHORT BODY PUSHBUTTON
Comments
YB15WSKW01-1CF12-JB Specifications
Product Status:
Last Time Buy
Current Rating (Amps):
0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
28 V
Voltage Rating - DC:
28 V
Actuator Type:
Square, Button
Actuator Marking:
Color - Actuator/Cap:
Clear (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, Color:
LED, Green/Red
Illumination Voltage (Nominal):
12 VDC
Termination Style:
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 16.00mm Dia
Operating Temperature:
-25°C ~ 50°C