NKK Switches YB15WSKW01-5C24-JF
Part No.:
YB15WSKW01-5C24-JF
Datasheet:
AetrixYB15WSKW01-5C24-JF.pdf
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Comments
YB15WSKW01-5C24-JF Specifications
Packaging:
Bulk
Current Rating (Amps):
3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
30 V
Color - Actuator/Cap:
Clear (Green Filter/Diffuser)
Illumination Type, Color:
LED, Red
Illumination Voltage (Nominal):
24 VDC
Termination Style:
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 16.00mm Dia
Operating Temperature:
-25°C ~ 50°C