NKK Switches YB16CKW01-2CF24-JB
Part No.:
YB16CKW01-2CF24-JB
Datasheet:
AetrixYB16CKW01-2CF24-JB.pdf
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Comments
YB16CKW01-2CF24-JB Specifications
Current Rating (Amps):
3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
30 V
Illumination Type, Color:
LED, Green/Red
Illumination Voltage (Nominal):
24 VDC
Termination Style:
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 16.00mm Dia
Operating Temperature:
-25°C ~ 50°C