NKK Switches YB16KKW01/UC-5F05-JF
Part No.:
YB16KKW01/UC-5F05-JF
Datasheet:
AetrixYB16KKW01/UC-5F05-JF.pdf
Description:
SWITCH PB INCAND LED
Comments
YB16KKW01/UC-5F05-JF Specifications
Product Status:
Obsolete
Mounting Type:
Panel Mount, Snap-In
Switch Function:
On-On
Current Rating (Amps):
3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
30 V
Actuator Type:
Square, Button
Actuator Marking:
Color - Actuator/Cap:
Clear (Green Filter/Diffuser)
Illumination Type, Color:
LED, Green
Illumination Voltage (Nominal):
5 VDC
Termination Style:
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 16.00mm Dia
Operating Temperature:
-25°C ~ 50°C