NKK Switches YB16SKW01-5C24-JC
Part No.:
YB16SKW01-5C24-JC
Datasheet:
AetrixYB16SKW01-5C24-JC.pdf
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Comments
YB16SKW01-5C24-JC Specifications
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Front
Switch Function:
On-On
Current Rating (Amps):
3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
30 V
Actuator Type:
Square, Button
Actuator Marking:
No Marking
Color - Actuator/Cap:
Clear (Red Filter/Diffuser)
Illumination Type, Color:
LED, Red
Illumination Voltage (Nominal):
24 VDC
Termination Style:
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection:
Features:
Tactile Feedback
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 16.00mm Dia
Operating Temperature:
-25°C ~ 50°C