NKK Switches YB16WCKW01-5D-JD
Part No.:
YB16WCKW01-5D-JD
Datasheet:
AetrixYB16WCKW01-5D-JD.pdf
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Comments
YB16WCKW01-5D-JD Specifications
Packaging:
Bulk
Mounting Type:
Panel Mount, Front
Switch Function:
On-On
Current Rating (Amps):
3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
30 V
Actuator Type:
Round, Button
Color - Actuator/Cap:
Clear (Amber Filter/Diffuser)
Illumination Type, Color:
LED, Amber
Illumination Voltage (Nominal):
2 VDC
Termination Style:
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection:
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 16.00mm Dia
Operating Temperature:
-25°C ~ 50°C