NKK Switches YB225CWSKW01-5F24-FB
Part No.:
YB225CWSKW01-5F24-FB
Datasheet:
AetrixYB225CWSKW01-5F24-FB.pdf
Description:
DPDT ON-(ON) PANEL SEAL SQUARE B
Comments
YB225CWSKW01-5F24-FB Specifications
Series:
YB2
Mounting Type:
Panel Mount, Front
Circuit:
DPDT
Current Rating (Amps):
3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
30 V
Actuator Type:
Square, Button, Flush
Actuator Marking:
No Marking
Color - Actuator/Cap:
Green (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, Color:
LED, Green
Illumination Voltage (Nominal):
24 VDC
Termination Style:
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection:
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features:
Tactile Feedback
Panel Cutout Dimensions:
Square - 21.00mm x 21.00mm
Operating Temperature:
-25°C ~ 50°C