NKK Switches YB25MKG01-2CF24-JB
Part No.:
YB25MKG01-2CF24-JB
Datasheet:
AetrixYB25MKG01-2CF24-JB.pdf
Description:
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V
Comments
YB25MKG01-2CF24-JB Specifications
Series:
YB
Mounting Type:
Panel Mount, Snap-In
Current Rating (Amps):
0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
28 V
Voltage Rating - DC:
28 V
Actuator Type:
Round, Button
Actuator Marking:
No Marking
Illumination Type, Color:
LED, Green/Red
Illumination Voltage (Nominal):
24 VDC
Termination Style:
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection:
Features:
Voltage Reduction Lighting
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 16.00mm Dia
Operating Temperature:
-25°C ~ 50°C