Taiwan Semiconductor Corporation 1.5KE220H
Part No.:
1.5KE220H
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Description:
1500W, 220V, 10%, UNIDIRECTIONAL
Comments
1.5KE220H Specifications
Manufacturer:
Series:
1.5KE
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
175V
Voltage - Breakdown (Min):
198V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
344V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
4.5A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)