Taiwan Semiconductor Corporation 1.5KE250H
Part No.:
1.5KE250H
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Description:
1500W, 250V, 5%, UNIDIRECTIONAL,
Comments
1.5KE250H Specifications
Manufacturer:
Series:
1.5KE
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
202V
Voltage - Breakdown (Min):
225V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
360V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
4.3A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)