Taiwan Semiconductor Corporation 1.5KE300H
Part No.:
1.5KE300H
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Description:
1500W, 300V, 5%, UNIDIRECTIONAL,
Comments
1.5KE300H Specifications
Manufacturer:
Series:
1.5KE
Product Status:
Active
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
243V
Voltage - Breakdown (Min):
270V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
430V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
3.6A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)