Taiwan Semiconductor Corporation 1.5KE350H
Part No.:
1.5KE350H
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Description:
1500W, 350V, 10%, UNIDIRECTIONAL
Comments
1.5KE350H Specifications
Manufacturer:
Series:
1.5KE
Product Status:
Active
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
284V
Voltage - Breakdown (Min):
315V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
504V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
3.1A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)