Taiwan Semiconductor Corporation 1.5KE440H
Part No.:
1.5KE440H
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Description:
1500W, 440V, 10%, UNIDIRECTIONAL
Comments
1.5KE440H Specifications
Manufacturer:
Series:
1.5KE
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
356V
Voltage - Breakdown (Min):
396V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
631V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.4A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)