Comchip Technology 3.0SMCJ48A-HF
Part No.:
3.0SMCJ48A-HF
Manufacturer:
Comchip Technology
Datasheet:
Aetrix3.0SMCJ48A-HF.pdf
Description:
DIODE TVS 48V 3000W SMC UNI-DIR
Comments
3.0SMCJ48A-HF Specifications
Manufacturer:
Comchip Technology
Series:
3.0SMCJ
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
48V
Voltage - Breakdown (Min):
53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
77.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
38.8A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)