Micro Commercial Co P5KE15A-TP
Part No.:
P5KE15A-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-204AC, DO-15, Axial
Datasheet:
AetrixP5KE15A-TP.pdf
Description:
Interface
Comments
P5KE15A-TP Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Package/Case:
DO-204AC, DO-15, Axial
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Last Time Buy
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
15V
Voltage - Breakdown (Min):
16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
24.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
20.6A
Power - Peak Pulse:
500W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C (TJ)