Micro Commercial Co P5KE70A-TP
Part No.:
P5KE70A-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-204AC, DO-15, Axial
Datasheet:
AetrixP5KE70A-TP.pdf
Description:
Interface
Comments
P5KE70A-TP Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Package/Case:
DO-204AC, DO-15, Axial
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Last Time Buy
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
70V
Voltage - Breakdown (Min):
77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
4.4A
Power - Peak Pulse:
500W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C (TJ)