Micro Commercial Co P5KE90A-TP
Part No.:
P5KE90A-TP
Datasheet:
AetrixP5KE90A-TP.pdf
Comments
P5KE90A-TP Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
90V
Voltage - Breakdown (Min):
100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
146V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
3.4A
Power - Peak Pulse:
500W
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C (TJ)