SMC Diode Solutions SMBJ300CA
Part No.:
SMBJ300CA
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
AetrixSMBJ300CA.pdf
Description:
TVS DIODE 300VWM 486VC SMB
Comments
SMBJ300CA Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Package/Case:
DO-214AA, SMB
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Not For New Designs
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
300V
Voltage - Breakdown (Min):
335V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
486V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
1.3A
Power - Peak Pulse:
600W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)