Meritek SMCJ100CA
Part No.:
SMCJ100CA
Manufacturer:
Meritek
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AB (SMC)
Datasheet:
AetrixSMCJ100CA.pdf
Description:
TVS DIODE 100VWM 162VC
Shipping
Inventory:100
Comments
SMCJ100CA Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Meritek
Package/Case:
DO-214AB (SMC)
Series:
SMCJ
Packaging:
Strip
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
100V
Voltage - Breakdown (Min):
111V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
162V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
9.26A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C