Micro Commercial Co SMCJ1.5KE120CAQ-TP
Part No.:
SMCJ1.5KE120CAQ-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
AetrixSMCJ1.5KE120CAQ-TP.pdf
Description:
TVS DIODES
Comments
SMCJ1.5KE120CAQ-TP Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
102V
Voltage - Breakdown (Min):
114V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
165V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
9.1A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)