Diodes Incorporated SMCJ60AQ-13-F
Part No.:
SMCJ60AQ-13-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Description:
TRANSIENT VOLTAGE SUPPRESSOR PP
Comments
SMCJ60AQ-13-F Specifications
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
60V
Voltage - Breakdown (Min):
66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
96.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
15.5A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)