Eaton - Electronics Division SMCJE440CA
Part No.:
SMCJE440CA
Datasheet:
AetrixSMCJE440CA.pdf
Description:
TVS DIODE 440VWM 713VC SMC
Comments
SMCJE440CA Specifications
Series:
SMCJE
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
440V
Voltage - Breakdown (Min):
492V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
713V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.1A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)