Eaton - Electronics Division SMDJE17CA
Part No.:
SMDJE17CA
Datasheet:
AetrixSMDJE17CA.pdf
Description:
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMC
Comments
SMDJE17CA Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
17V
Voltage - Breakdown (Min):
18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
27.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
108.7A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)