Eaton - Electronics Division SMDJE20CA
Part No.:
SMDJE20CA
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
AetrixSMDJE20CA.pdf
Description:
TVS DIODE 20VWM 32.4VC SMC
Comments
SMDJE20CA Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Series:
SMDJE
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
20V
Voltage - Breakdown (Min):
22.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
32.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
92.6A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
Telecom
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)