Eaton - Electronics Division SMDJE40CA
Part No.:
SMDJE40CA
Datasheet:
AetrixSMDJE40CA.pdf
Description:
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMC
Comments
SMDJE40CA Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
40V
Voltage - Breakdown (Min):
44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
46.5A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)