Eaton - Electronics Division SMDJE45CA
Part No.:
SMDJE45CA
Datasheet:
AetrixSMDJE45CA.pdf
Description:
TVS DIODE 45VWM 72.7VC SMC
Comments
SMDJE45CA Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
45V
Voltage - Breakdown (Min):
50V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
72.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
41.3A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)