YAGEO UDT23A12L01
Part No.:
UDT23A12L01
Manufacturer:
YAGEO
Category:
TVS Diodes
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Description:
TVS ESD SOT-23 12V 24V
Comments
UDT23A12L01 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
YAGEO
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Series:
UDT23AXXL01
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
12V
Voltage - Breakdown (Min):
13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
28.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
7A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
400W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
1.2pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)