Eaton - Electronics Division 15BJ100AH
Part No.:
15BJ100AH
Datasheet:
Aetrix15BJ100AH.pdf
Description:
TVS DIODE 100VWM UNI
Comments
15BJ100AH Specifications
Series:
15BJxxH
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
100V
Voltage - Breakdown (Min):
111V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
162V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
9.3A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)