Eaton - Electronics Division 15BJ11AH
Part No.:
15BJ11AH
Datasheet:
Aetrix15BJ11AH.pdf
Description:
TVS DIODE 11VWM UNI
Comments
15BJ11AH Specifications
Series:
15BJxxH
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
11V
Voltage - Breakdown (Min):
12.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
18.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
82.4A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)