Eaton - Electronics Division 15BJ12CAH
Part No.:
15BJ12CAH
Datasheet:
Aetrix15BJ12CAH.pdf
Description:
TVS DIODE 12VWM BI
Comments
15BJ12CAH Specifications
Series:
15BJxxH
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
12V
Voltage - Breakdown (Min):
13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
19.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
75.4A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)