Eaton - Electronics Division 15BJ130AH
Part No.:
15BJ130AH
Datasheet:
Aetrix15BJ130AH.pdf
Description:
TVS DIODE 130VWM UNI
Comments
15BJ130AH Specifications
Series:
15BJxxH
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
130V
Voltage - Breakdown (Min):
144V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
209V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
7.2A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)