Eaton - Electronics Division 15BJ14AH
Part No.:
15BJ14AH
Datasheet:
Aetrix15BJ14AH.pdf
Description:
TVS DIODE 14VWM UNI
Comments
15BJ14AH Specifications
Series:
15BJxxH
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
14V
Voltage - Breakdown (Min):
15.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
23.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
64.7A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)