Eaton - Electronics Division 15BJ160AH
Part No.:
15BJ160AH
Datasheet:
Aetrix15BJ160AH.pdf
Description:
TVS DIODE 160VWM UNI
Comments
15BJ160AH Specifications
Series:
15BJxxH
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
160V
Voltage - Breakdown (Min):
178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
259V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5.8A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)