Eaton - Electronics Division 15BJ16CAH
Part No.:
15BJ16CAH
Datasheet:
Aetrix15BJ16CAH.pdf
Description:
TVS DIODE 16VWM BI
Comments
15BJ16CAH Specifications
Series:
15BJxxH
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
16V
Voltage - Breakdown (Min):
17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
57.7A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)