Eaton - Electronics Division 15BJ170CAH
Part No.:
15BJ170CAH
Datasheet:
Aetrix15BJ170CAH.pdf
Description:
TVS DIODE 170VWM BI
Comments
15BJ170CAH Specifications
Series:
15BJxxH
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
170V
Voltage - Breakdown (Min):
189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5.5A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)