Eaton - Electronics Division 15BJ18CAH
Part No.:
15BJ18CAH
Datasheet:
Aetrix15BJ18CAH.pdf
Description:
TVS DIODE 18VWM BI
Comments
15BJ18CAH Specifications
Series:
15BJxxH
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
18V
Voltage - Breakdown (Min):
20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
51.4A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)