Eaton - Electronics Division 15BJ20AH
Part No.:
15BJ20AH
Datasheet:
Aetrix15BJ20AH.pdf
Description:
TVS DIODE 20VWM UNI
Comments
15BJ20AH Specifications
Series:
15BJxxH
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
20V
Voltage - Breakdown (Min):
22.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
32.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
46.3A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)