Eaton - Electronics Division 15BJ220CA
Part No.:
15BJ220CA
Datasheet:
Aetrix15BJ220CA.pdf
Description:
TVS DIODE 220VWM 356VC SMBF
Comments
15BJ220CA Specifications
Series:
15BJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
220V
Voltage - Breakdown (Min):
246V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
356V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
4.2A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)