Eaton - Electronics Division 15BJ250A
Part No.:
15BJ250A
Datasheet:
Aetrix15BJ250A.pdf
Description:
TVS DIODE 250VWM 405VC SMBF
Comments
15BJ250A Specifications
Series:
15BJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
250V
Voltage - Breakdown (Min):
279V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
405V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
3.7A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)