Eaton - Electronics Division 15BJ300CA
Part No.:
15BJ300CA
Datasheet:
Aetrix15BJ300CA.pdf
Description:
TVS DIODE 300VWM 486VC SMBF
Comments
15BJ300CA Specifications
Series:
15BJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
300V
Voltage - Breakdown (Min):
335V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
486V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
3.1A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)