Eaton - Electronics Division 15BJ33AH
Part No.:
15BJ33AH
Datasheet:
Aetrix15BJ33AH.pdf
Description:
TVS DIODE 33VWM UNI
Comments
15BJ33AH Specifications
Series:
15BJxxH
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
33V
Voltage - Breakdown (Min):
36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
53.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
28.2A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)