Eaton - Electronics Division 15BJ36AH
Part No.:
15BJ36AH
Datasheet:
Aetrix15BJ36AH.pdf
Description:
TVS DIODE 36VWM UNI
Comments
15BJ36AH Specifications
Series:
15BJxxH
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
36V
Voltage - Breakdown (Min):
40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
25.8A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)