Eaton - Electronics Division 15BJ43AH
Part No.:
15BJ43AH
Datasheet:
Aetrix15BJ43AH.pdf
Description:
TVS DIODE 43VWM UNI
Comments
15BJ43AH Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
43V
Voltage - Breakdown (Min):
47.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
69.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
21.6A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)