Eaton - Electronics Division 15BJ48AH
Part No.:
15BJ48AH
Datasheet:
Aetrix15BJ48AH.pdf
Description:
TVS DIODE 48VWM UNI
Comments
15BJ48AH Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
48V
Voltage - Breakdown (Min):
53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
77.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
19.4A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)