Eaton - Electronics Division 15BJ8-0AH
Part No.:
15BJ8-0AH
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-221AA, SMB Flat Leads
Datasheet:
Aetrix15BJ8-0AH.pdf
Description:
TVS DIODE 8VWM UNI
Comments
15BJ8-0AH Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Package/Case:
DO-221AA, SMB Flat Leads
Series:
15BJxxH
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
8V
Voltage - Breakdown (Min):
8.89V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
13.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
110.3A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
Telecom
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)