Eaton - Electronics Division 15BJ8-0CA
Part No.:
15BJ8-0CA
Datasheet:
Aetrix15BJ8-0CA.pdf
Description:
TVS DIODE 8VWM 13.6VC SMBF
Comments
15BJ8-0CA Specifications
Series:
15BJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
8V
Voltage - Breakdown (Min):
8.89V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
13.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
110.3A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)