Eaton - Electronics Division 15BJ8-5AH
Part No.:
15BJ8-5AH
Datasheet:
Aetrix15BJ8-5AH.pdf
Description:
TVS DIODE 8.5VWM UNI
Comments
15BJ8-5AH Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
8.5V
Voltage - Breakdown (Min):
9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
14.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
104.2A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)